Jdi na obsah Jdi na menu

Co je vlastně korzet?

Korzet je část oděvu, která má za úkol formovat tělo nositele/nositelky, a to někdy vcelku razantním způsobem. To, co od tohoto jedinečného kousku oděvu požadujeme je, aby nám zůžil pas. Korzet má pevnou výztuž (buďto je samotným materiálem a všechny ostatní zpevňovací komponenty jsou podšité pouze fragmenty dalšího materiálu, poté mluvíme o korzetu jednovrstvém, nebo je korzet složen ze dvou vrtev - výztuže a vrchového materiálu, pak mluvíme o korzetu dvouvrstvém). Výztuž musí být vytvořena z velmi pevného plátna, protože samozřejmě drží všechnu tu kůži, tuk, svalovinu i vnitřní orgány v požadované formě. Aby se korzet nekrčil, používáme kostice - ty můžou být buďto plastové, dřevěné nebo ocelové a drží výšku korzetu. Korzety se oblékají pomocí šněrování - to nám zajišťuje postupné stahování postavy. 

Na předním díle můžeme a nemusíme mít korzetové háky nebo šněrování. Pokud máme, tak to znamená že si korzet zvládneme obléknout sami. Pokud zde není a korzet není na předním díle rozdělen, tak již potřebujeme šikovného člověka na pomoc.

Stahovat se můžeme o libovolný počet centimetrů, obecně však platí, že čím je žena štíhlejší, tím méně centimetrů si může dovolit ubrat a naopak. Existují i různé druhy šněrování. Nejlepší zkušenosti mám s takovým, kde se v úrovni pasu nechávají smyčky, které zajišťují spolehlivé utažení v této partii. Pokud budeme korzet stahovat pouze u vrchního nebo u spodního okraje, tak si tím budeme zbytečně komplikovat práci a zároveň si můžeme korzet zničit.

Korzet má v dnešní době skutečně mnoho podob. Rozlišujeme od sebe korzety pánské a dámské. Pánské korzety jsou narozdíl od těch dámských jinak tvarovány, přecijen muži nemají tolik dramatických křivek jako ženy, liší se i povahou zdobení. Další základní rozdělení se týká výšky korzetu, a to na underbust (under = pod, bust = poprsí), midbust (mid = polovina) a overbust (over = přes). Ještě můžeme vnímat hloubku přes boky, ale obecně lze říci, že se v dnešní době nejvíce nosí takové korzety, které svou hloubkou dovolují pohyb i sezení. Korzety přes boky nebo korzetové šaty v nejrůznějších délkách jsou ve většině případů lahůdkou směřujíci k sadomasochistickým choutkám (ale také to není pravidlem).

Dříve se korzety nosily pouze jako spodní prádlo, místo dnešní podprsenky. To je fakt, který již dnes také neplatí. Z toho plyne další rozdělení, a to na korzety, které se nosí pod oblečením a na korzety, které se nosí viditelně. Spodní korzety můžeme dále dělit podle užitého materiálu, což úzce souvisí s pohybovými možnostmi,  a také podle toho, zda-li jsou skutečně určeny pod svrchní ošacení (hladké) nebo pro erotické hrátky (zdobené).

Svrchní korzety dále můžeme dělit jako ostatní oděvy podle účelu - na vycházkové, společenské, do jisté míry i sportovní atp.

Nechci po sté opakovat co již bylo řečeno. Všechny možné informace o rozdílech mezi skutečným korzetem a korzetovým živůtkem, o rozdílech mezi konfekčním a zakázkovým korzetem můžete najít na níže uvedených stránkách kolegyň z oboru, které se zabývají tvorbou korzetů na míru.

http://riwaa-nerona.com/korzety/

http://www.korzety.com/

http://black-dahlia.blog.cz/

...odkazy budu dále doplňovat. Jako krásný příklad zahraničního tvůrce sem chci napsat tohoto muže:

Jeroen van der Klis: http://www.modelmayhem.com/327905, http://www.bizarredesign.nl/

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář