Jdi na obsah Jdi na menu

Jak vznikala Výstava korzetů 2010

8. 9. 2010

Jak to všechno začalo...

Je to moje oblíbená historka. Mám kamarádku Trikstru, jejíž maminka - keramička provozuje v Aši Galerii Na Háji. Můj přítel (Albrecht K. Smuten), který se zabývá grafickou tvorbou a kresbou byl Trikstrou dlouhodobě nucen ku zrealizování výstavy. Někdy na začátku roku 2010 přišla Trikstra s informací, že máme výstavu v září. Vyhovuje? Dozvěděla jsem se, že tam prý mám výstavu korzetů, což mi přišlo velmi divné. Dále jsem se dozvěděla, že jsme to vymyslely na jedné oslavě narozenin. Když jsem si vzpomněla, že jsme na této akci o výstavě skutečně hovořily, tak se mi udělalo lehce nevolno. Jsem nezaměstnaná, nemám pomalu na jídlo a budu dělat výstavu? Z čeho? Vždyť aby to o něčem bylo, tak by to chtělo alespoň deset modelů... To budu mít doma deset korzetů? Z čeho to zaplatím?

Když už jsem myslela, že výstavu odpískám a budu se dále doma věnovat samostudiu svého krejčovského řemesla a hledání práce, napadla mě spásná myšlenka. Vlezla jsem do svého oblíbeného klubu o korzetech na Nyxu a sehnala jsem si několik kamarádek, které byly ochotné nechat si ušít korzet podle mého návrhu, zaplatit materiál a částečně i náklady na focení a ještě si na něj počkat až do vánoc.

Koncept výstavy byl jednoduchý. Nechtěla jsem v žádném případě hledat holky o určitých mírách či věku, naopak - čím rozdílnější dámy budou, tím větší to přeci bude výzva. Dostat na fotografii dámu modelingem neposkvrněnou se mi zdálo jako nejlepší demonstrace krejčovského řemesla a vizážistického umu.

Výstavu prezentuji jako studii na téma "Korzety v novém tisíciletí". Studii proto, že jsem si celou dobu nebyla absolutně jistá tím, co dělám. Nemám jediný vizážistický kurz, jediné co znám je krejčovina a mám lehce prostudovanou nauku o barvách. Nejsem návrhář. Korzety v novém tisíciletí proto, že mě nic chytřejšího nenapadlo. Potřebovala jsem názvem obsáhnout to, že krom korzetů jako spodního prádla předvádím nejrůznější svrchní korzety, ať už společenské, tématické či všednodenní. Takže Korzety v novém tisíciletí.

Korzety jsem navrhovala jednak barevně, účelově i střihově pro konkrétní dámu, jednak tak, abych si vyzkoušela techniky, které jsem nikdy předtím nedělala. Takže naprostá většina toho, co na výstavě uvidíte a o čem se zde bude psát, jsou moje prvotiny. V nejbližších dnech zde začnu zveřejňovat fotografie korzetů, ať už na nositelkách (fotografie vystavované), tak jednotlivých detailů. Nebudou zde návody, jak kterou věc vytvořit - sama správné technologie neznám, pracovala jsem systémem pokus - omyl. Spíš to bude o tom "pokud se chcete pustit do toho a toho, tak to rozhodně nedělejte tak a tak, protože to dopadne špatně.."


Děkuju mockrát všem, kteří se na výstavě podíleli! Ať už samotným ženám, které mi výstavu zafinancovaly a staly se tak pokusnými králíčky, tak i těm, kteří trpělivě přinášely rekvizity, motivaci a dobrou náladu. A v neposlední řadě těm, kteří trpělivě poslouchali moje donekonečna opakující se otázky a řeči o výstavě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář