Jdi na obsah Jdi na menu

Měření a pár slov o tom, jak poznat dobrého krejčího

22. 6. 2010

Od čeho se odvíjí získávání tělesných mír

Při vytváření střihové konstrukce oděvu se hledí na tělesné roviny a svislice. Tělesnou rovinou myslíme horizontální přímku vznikající na základě obvodu měřeného buďto v nejužším, či naopak nejširším místě dané oblasti (řečeno poněkud zjednodušeně, každopádně to v praxi znamená, že míru obvodu hrudníku získáme přes hroty ňader, obvod sedu v nejširší části pánve - zároveň musíme sledovat vystouplost hýždí. Nejsme-li si jisti, provedeme měření klidně několikrát podle moudrého úsloví dvakrát měř, jednou řež). Svislými přímkami pro konstrukci jsou např. boční, dále přední a zadní osa lidského těla.


Pas bývá při měření podceňován

Velmi rizikovým místem měření bývá pas. Zde záleží na tom, jestli jeho míru získáváme na oděv pro vrchní část těla (halenka, sako, korzet atd.), nebo na oděv pro spodní část těla (sukně, kalhoty). V prvním případě jdeme na jistotu. Pasem je pro nás nejužší místo trupu, nikoliv míra získaná ve výšce pupíku! Já sama mám pas dobré 4 cm nad pupkem, při spodním okraji žeber. V druhém případě se již musíme soustředit na to, jak bude sukně nebo kalhoty vypadat. Míru totiž můžeme získávat v místě sníženého pasu, např. pro bokové kalhoty - ta bude mít vždy vyšší číselnou hodnotu než míra získaná v místě skutečného pasu.

Pokud Vám bude někdo měřit obvod pasu pro oděv horní části těla, tak se Vás pravděpodobně zeptá, zda-li se trefil do pasu. Pro měření tělesných proporcí se používá tzv. pasová značka, což může být stuha nebo provázek a plikovaná kolem pasu, osobně doporučuji prádlovou gumu (díky pružnosti nebude sjíždět a klouzat). Nebojte se si řádně osahat danou oblast (krejčí se Vás při měření dotýkat musí, ale všechno má své meze:)), případně si posunout značku na správné místo. To poznáte tak, že značka dále nepůjde posunout ani nahoru, ani dolů - prostě si sedne na své místo. Při měření pro kalhoty či sukni se sníženým pasem se nebojte vyjádřit svůj názor ohledně toho, kde se bude nacházet jejich horní okraj. Nebojte se, že řeknete hloupost, krejčí by případně měl být schopen přehnaný požadavek taktně usměrnit a docílit tak toho, že celá zadnice bude zahalená oděvem. 


Než se vydáme ke krejčímu (co by měl znát zákazník i krejčí)

Když se jdeme nechat oměřit, měli bychom myslet na několik základních věcí. První takovou věcí by mělo být spodní prádlo. Vybereme si takové, které běžně nosíme, které nám hezky sedí a zbytečně nás nedeformuje (různé podprsenky mohou pohybovat s naším obvodem hrudníku až o několik centimetrů - nehledě na to, že díky nim může hrudní přímka povylézt nahoru i klesnout). V případě, že si necháváme vyrobit oděv pro konkrétní příležitost a víme, že budeme mít i konkrétní spodní prádlo, tak neváháme a bereme si ho s sebou. To samé platí i pro vhodnou obuv s různě vysokou podešví či podpatkem. Musíme myslet na to, že pokud naše plesové šaty sahající až k zemi budou zkoušeny s deseticentimetrovým podpatkem a nakonec si vezmeme čtyřcentimetrový, tak si spodní lem zničíme anebo se o něj přerazíme. To samé platí i naopak, chceme-li šaty až na zem, tak na měření či zkoušku nejdeme bosí (stoupnutím na špičky při zkoušení to tak úplně nezachráníme). 

Nechceme-li se při měření svlékat, dáme přednost oblečení přiléhavému bez velkého množství nacpaných kapes. Zde si uvědomme, že když přijdeme ve vyztužené spodnici s obří sukní navrchu, přitom chceme ušít přiléhavé kalhoty... Myslím, že Vám to musí být jasné. Na druhou stranu - chceme-li kabát, je dobré s sebou mít vhodný svetr.


Před měřením

Krejčí by měl být člověk, ze kterého máme dobrý pocit. Přecejen jde o věc vcelku intimní -krejčí se jen stěží vyhne fyzickému kontaktu (pokud ano, je nejspíš něco špatně - pohled ode dveří a otázka "38?" by nám měly naznačit, že nám hotový oděv nejspíš nesedne), navíc se bude snažit poznat naše proporce co nejvíc, možná bude mít řadu citlivých otázek ohledně případného těhotenství, úbytku a příbytku váhy atp. Je dobré počítat s tím, že se v průběhu vytváření zakázky nejspíš uvidíte několikrát. Pokud Vám tento člověk v něčem nesedí, nebojte se s ním hovořit a ptát se ho na různé věci - jen díky tomu zjistíte, jestli je pro vás ten pravý či nikoli. 

Jestliže dospějete k pocitu, že onoho člověka nechcete již nikdy vidět, tak mu prostě bez přehnaných emocí sdělte, že se asi ještě půjdete podívat jinam - dokud nezaplatíte zálohu, nenecháte ho koupit materiál, dokud se nezačne na oděvu pracovat. Tehdy by mělo být s Vaším rozhodnutím vše v pořádku a profesionál by ho měl plně akceptovat. 

Jste-li před schůzkou nervózní, tak Vám to nebudu vymlouvat - zvlášť pokud podobnou zkušenost získáváte poprvé. Je to naprosto přirozené. Jen počítejte s tím, že svou nervozitou můžete částečně přenést na osobu, která Vám poskytuje službu (a to platí všeobecně) - a co si budeme povídat, s uvolněným člověkem se jedná jinak než s člověkem postiženým nervozitou. Nestyďte se - krejčí běžně šijí na nejrůznější nekonfekční i disproporční postavy, jsou na leccos zvyklí a myslet si, že právě Vy máte tu nejhorší postavu na světě již začíná být problémem pro psychologa. 

Nebojte se zeptat na cenu výsledku - i to může být Vaším rozhodujícím faktorem. Odhad bude mít nejspíš jistou toleranci - zeptejte se i na ni.


Získávané míry pro konkrétní druhy oděvu

(U jednotlivých krejčí se mohou lišit, uvádím nastínění pro předstvavu. V dámské a pánské krejčovině se taky budou lišit, zatím uvádím míry dámské. U mír doplňkových uvádím pouze příklady, můžeme jich vymyslet nespočetně)

Sukně - míry hlavní: Obvod pasu, obvod sedu, hloubka sedu (vzdálenost mezi pasovou a sedovou přímkou), délka sukně (od pasu přes zadek dolů k pomyslnému spodnímu okraji sukně); míry doplňkové v závislosti na typu sukně: dolní obvod sukně při okraji, výška sedla, výška rozparku, délka vlečky, umístění volánu, umístění kapsy atd.)

Kalhoty - míry hlavní: Obvod pasu, obvod sedu, boční hloubka sedu (měřená v sedě na rovné tvrdé židli od pasu po podložku), boční délka nohavic (záhodno změřit ve stoje i v sedě), dolní šíře nohavic; míry doplňkové: obvod stehna, obvod v koleni (u přiléhavých kalhot je lepší provést zkoušku míry se skrčenou nohou - koleno potřebuje vůli pohybu), délka krokového švu atd.

Halenka, sako, kabát - míry hlavní: výška postavy (přirozený postoj), obvod krku, obvod hrudníku, obvod pasu, obvod sedu, šíře ramene, šíře zad, délka zad (od sedmého krčního obratle k pasu), délka oděvu, délka rukávu; míry doplňkové: obvod pod prsy, vzdálenost mezi hroty ňader, dolní šíře rukávu, velikost klopy, výška rozparku atd.)

U šatů lze vycházet buď z konstrukce halenky, nebo z mnoha různých dalších typů konstrukcí oděvu. 


Při měření

U měření je důležité, aby měřená osoba stála buď v přirozeném postoji (a proto se nedoporučuje její kontakt s vlastním odrazem - když se vidíme, máme se tendence rovnat, prsit, hrbit, zatahovat břicho...), nebo v postoji, kterého chceme docílit (např. u korzetu). Ruce by měly být spuštěny volně podél těla. Nohy by měly obě stát celou plochou chodidla na zemi, bude-li jedna pokrčená, změní tak postavení pánve, ramen, páteře.... Měřit, konstruovat, zkoušet a žehlit by měl v ideálním případě jeden člověk - zvyšuje se tím pravděpodobnost dokonalého padnutí oděvu. Dokonce by se při měření a následně při rýsování konstrukce měl používat jeden a tentýž krejčovský metr.

Jedna věc jsou naměřené údaje v podobě čísel na papíře, nicméně osobní kontakt se zákazníkem je věc druhá a téměř stejně podstatná. Každého oblékaného si musíme pečlivě prohlédnout, a to tak, aby z toho neměl nepříjemné pocity (=nesmíme civět). Sledujeme tvar hrudního koše, tvar prsou, tvar hýždí, břicha... dále rozložení podkožního tuku, svalové tkáně atd.


Tím pro dnešek končím, myslím, že jsem se předvedla dostatečně jako grafoman. Nicméně i přes to mám silný pocit, že téma je daleko obsáhlejší.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Odezva

(femme22, 30. 1. 2011 21:15)

Dobrý den,
chtěla bych tu vytvořit pro Vás jakousi odezvu. Strašně se o krejčovinu zajímám. Teprve na módním pekle jsem si uvědomila, že cpu své těžce vydřené peníze do oblečení, které se mi nelíbí, které mi nesedí a ke kterému nemám vztah. Chápejte, měla jsem pár kousků oblečení, které jsem zašívala, abych prodloužila jejich životnost. S většinou kupovaných věcí to ale nedělám, protože mi za to prostě a jednoduše nestojí. Donosím, vyhodím. V poslední době se ale interval zkracuje a ceny rostou, tak mi došla trpělivost.

Další skvělý článek

(Pertakoin, 24. 6. 2010 15:46)

Zajímavé a moc užitečné :) Třeba na správné boty pokaždé zapomenu a navíc nikdy nevím, které si vzít, když jich nosím tolik...
Grafoman nejsi, bez základů bychom později nevěděli o čem píšeš, tak je potřeba je pořádně probrat :)

Re: Další skvělý článek

(Anique, 24. 6. 2010 21:15)

Dneska se mi dostaly do ruky dvě úžasné knihy o konstrukcích oděvů. Musím říct, že v tomto článku je pár věcí, které by bylo vhodné doladit. Neprovedu korekci, ale dopíšu dodatek. Všechny články píšu z hlavy a myslím, že to má něco do sebe, ale asi se mi občas vloudí nějaká chybička či nesprávná terminologie:)