Jdi na obsah Jdi na menu

"Heavy boots" nebo-li "těžký boty"

26. 7. 2010

Osobně nosím těžké boty již bezmála osm let. Přemýšlím - co mě na nich tak baví? Proč si vždy koupím další pár, aniž bych uvažovala nad tím, že si můžu koupit i jiné, "normální" boty? Své první těžké boty, červené Steely, jsem vymámila z rodičů v patnácti a nemůžu zapomenout ten pocit na nohou, zcela odlišný od všech ostatních bot. Nezapomenu na vůni kůže, na váhu ocelové špičky, na pocit, že jsem se tím víc zařadila mezi mé subkulturní kamarády pankáče, rockery a metalisty. Dnes se tomu musím trochu smát, ale všechno je jednou poprvé. Svůj životní styl a styl oblékání jsem proměnila již několikrát, ale těžké boty mě nesou životem punk nepunk.

Než se pustíme do samotného rozhovoru, chtěla bych podotknout jednu věc - snažím se zde, na těchto stránkách uvádět i zdravotní rizika, která s sebou nesou některé módní záležitosti. Myslím, že stejně jako u každého výstřelku (vysoké podpatky, korzety atp.) hrozí určité skupině lidí určité zdravotní riziko způsobené, v tomto konkrétním případě, váhou bot. Z toho určitě neplyne "vzdejte se těžkých bot, můžete z toho mít problémy", ale znáte to. Těžká obuv je obuví módní, nikoliv sportovní (lhala bych, kdybych tvrdila, že jsem nikdy nešla na čundr právě ve starších Steelech), nikoliv pracovní a už vůbec ne ortopedickou. Nosit jí tedy musíme s rozvahou a střídáme jí s vhodnou účelovou obuví.

Na moje zvědavé otázky nejen z oblasti nákupu a prodeje těžkých bot mi odpovídala Eva Illésová z  firmy ABtulip, moc jí děkuji za to, že si našla čas a nám tak poskytla zajímavé informace.


Můžete mi pro začátek prozradit něco o Vaší firmě?


V listopadu 2004 jsme jako jedni z prvních navázali spolupráci s dodavateli a začali propagovat značku STEEL. O měsíc později jsme otevřeli současně s kamenným obchodem také internetový obchod, který jsme postupně v průběhu let doplnili o značky KMM, Bad fighter, SHARK, B-STEEL. Z některých značek se staly postupem času stálice, jiné už neprodáváme a to z jednoduchého důvodu – značky zanikly (KMM, Bad Fighter). Od poloviny roku 2006 se věnujeme výhradně internetovému prodeji bot a doplňků. V současnosti nabízíme nejširší nabídku vzorů a variant bot STEEL na českém trhu a zároveň máme s naším obchodním partnerem zabezpečeno výhradní zastoupení pro ČR. I když s výhradním zastoupením bot STEEL je to malinko komplikované. Výhradní zastoupení pro český trh paradoxně totiž mají dvě firmy.


Máte v současné době i kamenný obchod?


Nemáme. Nabízíme možnost osobního odběru zboží po předchozí domluvě.


Proč jste se rozhodli věnovat zrovna prodeji tohoto zboží?

V době vzniku firmy AB TULIP to byl méně obvyklý sortiment na českém trhu. Chtěli jsme podpořit rozšíření nové a originální neotřelé módy, a to se nám také úspěšně povedlo. V tom samozřejmě pokračujeme i nadále, snažíme se přinášet  stále nové a nové značky a trendy.


Jaké značky prodáváte?

V oblasti HEAVY BOOTS máme značky: Dr. Martens, STEEL, DDT, Shark, Gepard, Bustagrip, Selma, Break Free, Nes, Camelot. Dále u nás seženete i myslivecké, turistické a rybářské boty značky Demar. Prodáváme i boty vhodné na motorky, především na našem druhém obchodě www.motoobuv.cz, kde najdete i moto oděvy a doplňky. Máme zde také oblíbenou western obuv „koně“ značky Johny Bulls.


Kde se boty těchto značek vyrábějí?

Velká část těchto bot se vyrábí v Polsku. Dr. Martens přesunul většinu své výroby do Asie, i se když velmi malá část stále vyrábí ve státech EU. Boty typu "koně" se vyrábějí hlavně ve Španělsku.


Máte pocit, že za poslední dobu začaly firmy produkovat méně kvalitní obuv než tomu bylo před lety?

Na to je težké odpovědět. Dnes mají výrobci určitě obížnější situaci vzhledem ke konkurenci, která na trhu panuje. To se netýká jenom bot, ale veškerého spotřebního zboží. Záleží na konkrétní firmě. My jsme zatím nezaregistrovali nijak zvýšené reklamace. Domnívám se, že pro výrobce je nejdůležitější si udržet spotřebitele, a proto nelze rezignovat na kvalitu.


Vím, že jste dříve prodávali značku KMM, když však zadám na vaše stránky do vyhledávače tuto značku, objeví se mi výsledky pro DDT. Povídala jste, že firma KMM zanikla..?

DDT je jiná firma. Boty mají jen podobný střih a provedení. Rádi bychom tak vyhověli i milovníkům bot KMM.Říkáte, že již neprodáváte boty Bad fighter. Byla jsem s nimi spokojená, protože jsem od této firmy měla velikost 39,5. Lze např. od jiné firmy získat tuto "mezivelikost"?


Bohužel, výrobce tyto boty v současnosti už nenabízí. Taky jsem je měla ráda. Žádná jiná firma dnes již tyto velikosti nevyrábí.


Některá těžká obuv, a to i ta s ocelovou špičkou, se prodává ve zdravotních potřebách. Kdysi mi kamarádka tvrdila, že Dr. Martens mají certifikát na výrobu zdravotní obuvi, hodinu na to už měla ze svých nových Martenů takové puchýře, že nemohla chodit (vzala si je hned první den na tůru). Můžete nám do této problematiky vnést trochu světla?


Módní obuv s ocelovou špičkou  pod značkou STEEL, DDT, Shark, a pod. v žádném případě nelze označit  za zdravotní obuv, a to samé platí o botách Dr. Martens. A už vůbec by si neprošlápnuté boty neměl člověk brát na dlouhou cestu. To ovšem platí takřka pro všechny pevné boty. Zakopaný pes asi bude v tom, že některé výrobky Dr. Martens opravdu jsou vhodné pro určitá zdravotní omezení, ale vždy je to potřeba upřesnit. Mají změkčenou podrážku vyztuženou vzduchovým polštářem, tlumí tedy nárazy. Některé značky bez kovové špičky se určitě dají doporučit jako klasické vycházkové (STEEL NEW).Pro koho jsou nebo naopak nejsou vhodné těžké boty? Existují i případy, kdy člověk nesmí nosit boty s ocelovou špičkou?


Nosit je může určitě každý, kdo nemá nějakou vážnou ortopedickou vadu, ale tak nějak s rozumem. Nejsou to zdravotní ani pracovní boty, ale vycházkové nebo chcete-li doplněk image. Třeba hrát v nich fotbal či chodit dlouhé tůry asi nebude zrovna ideální. A když už jsme u toho, tak mám potěšující zprávy i pro ty, pro které je v ocelová špička příliš těžká. Jako jediní v České republice jsme začali s prodejem bot Steel NEW. Tyto nové boty mají naprosto totožný vzhled i vlastnosti jako klasické boty značky Steel, ale disponují kaučukovou podrážkou, díky které je došlap měkčí a pohodlnější. Také jsou celkově lehčí, protože zde není ocelová výztuž, a navíc mají svršek prošitý s podrážkou. Výsledkem je velmi pevná, zároveň však lehká bota, kteráje zároveň téměř k nerozeznání od klasických těžkých bot.Jak je to s praskáním Steel bot? Už jsem měla za život několikery a vždycky mi u ocelové špičky praskly i přes to, že jsem je neustále mazala speciální směsí rostliných tuků určených přímo pro tento typ bot. Hodně lidí mi řeklo, že to znamená že nosím špatnou velikost. Nakonec jsem to vyřešila koupí těchto bot v broušené kůži ve stejné velikosti jako vždy, a ty jsou trvanlivé.

Tak pokud to byl vždycky stejný problém i přesto, že jste se o ně dobře starala, opravdu mají Vaši známí nejspíš pravdu. Zvlášť u špičky na to boty ve špatné velikosti trpí. Jinak totiž splňují obvyklé normy v oblasti použití a výdrže. Boty by měly zvládnout obvyklých 20 tisíc ohybů v exponovaných místech. Co se týče nových bot, tak broušená kůže zpravidla vydrží více, a to z důvodu, že boty nejsou vyráběny z tenčí kůže, jako ostatní modely. Tím pádem je ohyb více odolný. Ale i broušená kůže je stále kůže, takže se může stát, že kvůli špatné velikosti Vám vydrží méně, než obvykle. Technologicky je proces výroby hladké barevné kůže poměrně  náročný. Na základní kůži je nalepen teflonový povlak, na který je pak možné  dále aplikovat barevné kombinace. U broušené  kůže je možný vždy pouze jeden odstín barvy.Máte u některých firem zaznamenaných více reklamací než u jiných? Na kterém místě se nejčastěji botka porouchá? Lze tomu nějak předejít?

Nejméně reklamací máme právě na boty GEPARD a Dr. Martens. Ostatní značky jsou na tom více méně stejně. Ideální prevencí jakéhokoli poškození je pravidelné mazání vhodným krémem. V zimě pak boty umývat od soli, protože to je opravdu pro kůži opravdová pohroma.Můžete uvést, jak by se člověk měl o své boty starat, aby vydržely co nejdéle?


Každý výrobek má svoji životnost. Nejlepší je určitě boty střídat. Znám spoustu lidí, kteří je například využívají výhradně jako zimní obuv. Ošetřování není nijak speciální, ale vyžaduje pečlivost a pravidelnost. Stačí si vybrat některý z krémů a přípravků na našich stránkách. Vždy doporučujeme boty  po použití vysušit (ale ne přímo u zdroje tepla – kůže se může vysušit příliš) a ošetřit. Po 3-4  měsících pravidelně impregnovat, a dále boty nenechat bez zvláčnění a základního ošetření, aby nepopraskaly. Detaily nejen o péči o tuto obuv můžete najít zde:


http://www.abtulip.com/vyber-obuvi.html


Jaké jsou rozdíly mezi péčí o boty barevné a o ty v broušené kůži?


Broušená kůže vyžaduje ošetření impregnačním sprejem a dále čištění jemným kartáčkem. Černé a full barevné boty  můžeme ošetřovat příslušným odstínem kvalitního krému. Stírané barevné provedení doporučujeme mazat kvalitním bezbarvým prostředkem.


Které značky byste vyzdvihla před ostatními a proč? V čem se třeba liší boty v podobné cenové skupině?


Na to není lehké odpovědět. Vždy jde o kombinaci pořizovací ceny, požadavků na boty apod. Velmi dobře se nám osvědčily boty zn. GEPARD a Dr. Martens. Z hlediska použitých materiálů a zpracování bych je hodnotila jako nejkvalitnější ve svých cenových kategorií.Jak je to s odbytem? Mně, coby zákazníkovi, by se mohlo zdát, že Steel půjdou na odbyt více než jiné, v České republice "méně známé" značky.

A taky máte pravdu. Nejprodávanější značkou jsou stále boty STEEL. Mají nejširší nabídku vzorů a variant.Který konkrétní typ bot je nejprodávanější? V jaké barvě a v jaké výšce? Jak se prodávají šestidirkové boty a naopak, jak dvacetidirkové?


Asi klasické černé, obliba výšky bot se stále mění i v závislosti na ročním období a počasí.Nabízíte (nebo firmy, jež boty vyrábí) i nějaký servis? Často se setkávám s lidmi, kterým boty krásně drží a slouží, mají pouze sešlapanou podrážku. Nemají důvěru k obuvníkům, tak boty nosí tak dlouho, jak jen to je možné a pak si koupí nové.


Servis je určitě možné zajistit i přímo u výrobce. Avšak tady už narážíme na cenovou náročnost, a to jak dopravy, tak vlastní opravy. Místní opraváři nejsou schopni nahradit svršek bot, ale podrážky se opravit dají. Ne samozřejmě úplně originálním vzorkem. Výměna podrážky se rámcově pohybuje v cenové relaci cca 400-500 Kč.Co vy a konkurence? Co můžete nabídnout zákazníkům?


Kromě toho, že poskytujeme největší možnost výběru heavy bot v ČR, tak se snažíme o co možná nejlepší zákaznický servis.

Nabízíme:

* rychlé vyřízení objednávky

* rychlé vyřízení reklamace v případě potřeby

* bezproblémovou výměnu bot v případě že boty nesedí - nutno vyzkoušet doma, aby vrácené boty bylo možno bez problémů dále prodat

* časté akční slevy a doprodeje

* možnost zajištění opravy zakoupených bot

* možnost osobního odběru zboží

* pro fanoušky Heavy Boots máme stránku na Facebooku (pod názvem HEAVY BOOTS AbTulip), kde informujeme o dění na našich stránkách, organizujeme

zde foto soutěže, ankety, dáváme tipy na koncerty, foto inspirace a pod. Pro fanoušky na Facebooku máme také speciální nabídky a slevy.

* dále máme maskota Evžena, který si už začíná žít svůj život, má i svůj profil na Facebooku (Evžen Tulip) a také blog, viz. poslední bod

* stále důležitější se pro nás stává náš blog (www.evzenuv.blogspot.com), kde se lze dozvědět mnoho nejen o Heavy Boots, ale snažíme se zde budovat místo, kam se příznivci těchto bot budou rádi vracet; naši reportéři píší články o hudbě, módě, bodytuningu a apod.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poptávka

(Renata, 29. 1. 2016 12:11)

Dobrý den..chtěla jsem se Vás zeptat jestli měníte podrážky na těžký boty značky KMM?Jsem už zoufalá pořád hledám na internetu a stále nic nenacházím.Boty mám celkem v poho jen ty podrážky :( Popřípadě jestli nevíte o nějakých stránkách kde bych se mohla poptat..Moc Vám děkuji za odpověď a hezký den ;) Nováčková

super!

(evinka, 10. 9. 2010 10:26)

Hezké! Díky!

Re: super!

(jan gamrot, 13. 7. 2014 23:28)

tak to je super, ze taky mas glady honza

tezky boty pro kazdeho

(jan gamrot, 13. 7. 2014 23:26)

glady jsou opravdu pro kazdeho hodi se k 99% obleceni i k saku se daji vzit jsou hezke prakticke slecnam mooc slusi a nezalezi jaky zrovna ma clovek styl
honza

Taky jsem je mel

(Milan vopalecky, 15. 2. 2013 11:59)

taky jsem z rodičů vymámil své první těžké boty celý nadšený jsem v nich chodil všude, ale na moje nohy to nebylo :( teď už nosím jenom <a href="http://www.medicia.cz//">zdravotní obuv</a>