Jdi na obsah Jdi na menu

Jak vypadají barvy

24. 6. 2010

Vzpomínám si, jak nám na základní škole paní učitelka na výtvarnou výchovu vysvětlovala, že barvy se sělí na chladné a teplé. Také říkala, že žlutá a červená jsou teplé barvy, naproti tomu zelená a modrá barvy studené. Není to tak úplně pravda. Nyní budeme muset čapnout čistě černou a čistě bílou za límec a poodhodit je mimo. Bílá a černá by bylo téma pro samostatnou kapitolu - když už jsme je ale vyčlenili, můžeme s určitostí říci, že se všechny barvy dělí na chladné a teplé. Docela dlouho mi trvalo než jsem se naučila teplotu barvy rozlišit. Proto neházejte flintu do žita a trpělivě se rozhlížejte kolem sebe.

Jestli je barva chladnějšího nebo teplejšího charakteru poznáme podle toho, kolik obsahuje žluté barvy. Každá barva má původ v jednom ze tří základních odstínů barev modré, červené a žluté, nebo je odvozena z jejich kombinací. Některé teplé odstíny nás kolikrát přímo zahřejí u srdce (meruňková, cihlová, sytá pampelišková žlutá), jiné v nás mohou vyvolávat smíšené pocity (barva lehce nedozrálého rajčete). Oproti tomu chladné barvy zapůsobí kolikrát až "průzračně", to platí např. pro jemné odstíny světle modrých, metalicky šedých či dokonce světlých starorůžových barev. Když se na tyto barvy podíváme, tak na nás působí čistě a žlutou v nich dohledáváme jen velmi těžko.Když bychom si chtěli představit, z čeho je taková barva složená, tak bychom si všimli poměru černé a bílé, s konkrétním nádechem červené nebo modré (které jsou navíc sami o sobě chladné už ve svém základu).

Tento chladný základ musíme brát také v úvahu - podívejte se někdy na základní tiskařské barvy (budou obsahem jednoho z příštích článků). Modrá a červená kterou uvidíte bude vypadat pastelově. Ač to může působit trochu zvláštně, tak přesně tyto dva odstíny (třetím je žlutá) jsou skutečně považovány za chladné. Pokud si zvyknete tento základ vnímat a následně si v duchu rozebírat barvy, které potkáte např. na cestě z práce, Vaše barevné vnímání se začne zostřovat.

Sama jsem na to několikrát narazila - přečteme si stovky pouček a rozborů, nad články a knihami to bezpečně chápeme a všechno je nám jasné. Ale jen přesně do doby, než máme v praxi určit teplotu barvy. Pokud se nedokážeme rozhodnout, zda-li je konkrétní odstín spíše studenějšího či teplejšího chrakteru, můžeme si pomoci jednoduchým vodítkem.
K odstínu přiložíme další podobný odstín stejné barvy. Když máme vedle sebe položeny dvě ukázky, tak se nám pozorování zjednodušší. Porovnávání je ždy o něco méně náročné.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Barvy

(femme22, 30. 1. 2011 21:21)

Vždycky, když už mám pocit, že jsem do tohoto tématu trochu pronikla, překvapí mě barva, kterou nedokážu určit nebo si koupím něco, s čím šlápnu vedle. Často se mi taky stane, že si v obchodě koupím nějakou věc a venku mi už barevně vůbec nesedne ( je třeba pořád studená, ale je víc sytá nebo zářivá - já jsem letní typ, takže mi víc sedí pudrové barvy ). Bude to asi celoživotní poznávání, že?