Jdi na obsah Jdi na menu

Než si objasníme specifika konkrétních barevných typů

24. 6. 2010

O historii barevné typologie Vám toho mnoho nepovím - nic o ní nevím. Každopádně je nutné brát v úvahu, že tato pavěda funguje pouze u europoidního typu člověka. Nevyznám se do detailu v jednotlivých lidských rasách, ale odhaduji, že něco podobného bude pro ostatní též existovat. Neřekla bych, že když vedle sebe postavíte deset japonek, tak všechny budou mít stejný odstín pleti. Na druhou stranu to budou mít jednodušší v tom, že nemají tak širokou paletu barev vlasů. Takže uvedené zásady při určování Vašeho barevného typu sice budou platné jen pokud jste "běloch", nicméně obecné rady a postupy při výběru barvy budou shodné pro každého. Stejně tak jako proniknutí do tajů povahy barev.

Možná jste už někdy v životě slyšeli, že někdo někomu řekl: "ty jsi jarní typ, tohle ti slušet nebude". Co je to za magii? Obecně rozlišujeme 4 barevné typy podle vlastní barvy vlasů, pleti a očí. Určitě je zdaleka nejlepší se plně soustředit na pleť. Už třeba jen proto, že je tímto dokonalým orgánem pokryto celé tělo a díky tomu vzniká velká plocha pro porovnávání. Když se rozhlédneme, tak zjistíme že vlastní barvu vlasů má dnes již málokterá žena (a u některých nabarvených žen máme neustále pocit, že něco nehraje - jen kolikrát nevíme co. Netluče se náhodou barva vlasů s barvou pleti?). A oči? Oči jsou moc malé, takže je berme pouze jako důležitý doplněk, kombinujte k nim barvy, ale podle samotné barvy očí jen těžko poznáte, jakému barevnému typu patří.

Pamatujte na to, že skutečně oškliví lidé nejsou. Prostě po světě běhá spousta a spousta lidí, kteří si nevěří, což se projevuje v jejich výrazu tváře, v držení těla atd. Když se k tomuto nepřátelskému, nejistému nebo lehce přihlouplému výrazu tváře přidá barva, která danému typu nesedí, když se tento člověk oblékne bez vkusu a soudnosti (což není nic strašného, víte kolik profesionálních stylistů dnes a denně sáhne vedle?), navíc do oblečení, které by na sobě měl mít někdo úplně jiný... No není se pak čemu divit. Takový člověk není ošklivý, ale nešťastný. Přitom stačí pár kapiček informovanosti na to, aby se pohled okolí na jeho osobu otočil o 180°. Je to trochu smutné, nicméně ani rozumný člověk se neubrání hodnocení na základě vizuálního vjemu. Právě na základě našeho zraku se k nám dostávají z okolí informace, ze kterých si podle našich zkušeností vytváříme celkový názor. Pokud bude tento první vjem ovlivněn barevnou i tvarovou disharmonií, máme krásný základ pro negativní postoj. 

Ještě než se dostaneme k vlastnímu popisu jednotlivých typů (nebuďte netrpěliví, když se člověk chce něco naučit, tak musí být hodný:)), nastíníme si problematiku ještě z jednoho úhlu.

Když to zjednoduším úplně a úplně nejvíc, tak Vám řeknu: "Otevřte doširoka oči!". Nepřehlížejte barvy, které se Vám nelíbí. Spousta lidí si podvědomě ubližuje tím, že úplně vytěsňuje barvy, které se jim "nelíbí". Bohužel tyto barvy bývají velmi často právě ty nejlepší. Musím říct, že jsem za život poznala skutečně málo osob, které byly správně oblečeny aniž by o jakékoliv typologii měli ponětí. Berme v úvahu módu - s ní mám neuvěřitelné problémy. To tahkle přijde období, kdy z aktuálních barevnic téměř vymizí chladné odstíny pro letní typ. Prostě to tak je... a já - jako zákazník, já - jako žena toužící po příjemném vzhledu... skutečně nevím co dělat. Naštěstí je na světě spousta alternativních cest, později na ně upozorním.

Když si vybíráme barvu, tak pro některé z nás asi bude nejsložitější získat jistý nadhled. Proto doporučuju - když už ne stylistkou, vyzbrojte se kamarády. Víc hlav víc ví, víc očí víc vidí. Piložte si za denního osvětlení dostatečně velkou barevnou plochu pod bradu. Pro dámy: V této fázi byste skutečně neměla být namalovaná. Pokud máte barvené vlasy, stáhněte si je co nejtěšněji k hlavě, aby co nejméně ovlivňovaly vzájemné působení barev. Totiž - pokud máte na vlasech špatně zvolený odstín, vzniká tím vysoká pravděpodobnost, že při zkouškách zavládne zmatek a bude Vám každá barva připadat divná.

Nekoukejte do barevného pole, to je pro nás jen doplněk. Koukejte na svou tvář. Střídejte si pomalu pod bradou nejrůznější odstíny nejrůznějších barev. Měli byste začít vnímat drobné změny ve Vašem obličeji. V některé barvě budete vypadat přísně. V některé barvě bledě.
V jiné barvě se Vám nepřirozeně zostří rysy a budete si možná připadat skoro oškliví. Správnou barvu poznáte tak, že Vás rozzíří, rozněžní i omladí. Možná si všimnete náhle bezstarostného výrazu. Vaše rysy změknou a vy se stáváte sympatickým člověkem.
Tohle vše a ještě víc dokážou i maličké rozdíly v odstínu barvy.

Kolikrát vídám na ulicích lidi ve velmi zajímavém oblečení. Kolikrát se s nimi při různých příležitostech seznamuji. A kolikrát si díky jejich oblečení - byť hezkému, nezapamatuji rysy obličeje. Oděv odvádí pozornost a osobnost člověka se stává figurínou v kusu oděvu. Oděv by nás měl podtrhnout, ne od nás odvést pozornost. Berme ho tedy jako doplněk naší krásy a jako prostředek k vytvoření pocitu celistvosti.

Svoboda nespočívá v tom, že si na tomto světě můžeme dělat co chceme - nemůžeme prolézt zdí, vždy musíme použít dveře, maximálně okno v přízemí. Svoboda spočívá ve znalosti pravidel - víme, že musíme projít dveřmi (což se zdá svazující), ale svobodný výběr nám dává možnost rozhodnout se, jestli těmi dveřmi projdeme s hlavou zaraženou mezi rameny a pohledem sklopeným k zemi.... anebo jimi protančíme.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Barvy 2

(femme22, 30. 1. 2011 21:24)

Já zase nemůžu nosit oranžovou a khaki. A skoro celý můj šatník šily nebohé děti z Bangladéše. :-)

Zkoušení

(Pertakoin, 25. 6. 2010 23:28)

Zkoušení různých barev je hodně užitečné, to je taková hotová výuka barevného vkusu... Zajímavé by bylo pozorovat u toho i jiné lidi, abych se naučila odhadovat co sluší i jiným typům, než jenom mně.
Největší zázitek z porovnávání barev jsem měla při vybírání sárí. Nejsou sice ani náhodou jednobarevná, ale i tak je na nich šíleně vidět jaké barvy a barevné kombinace člověku sednou a jaké ne.
A jedna malá příhoda... Pamatuju si, že jsem se kdysi dávno snažila vysvětlit jedné mé kamarádce, že skutečně nemohu nosit světlemodrá trička (která jí slušela). Naprosto to nedokázala pochopit, dokud mi jedno svoje nepřinesla a nedonutila mě si ho oblíct. "Aha. Honem to sundej!"
Myslím, že ten správný odhad je nakonec jenom o zkušenosti a cviku.

Re: Zkoušení

(Anique, 15. 7. 2010 12:18)

Tyjo, modrá... Dlouhodobě jsem k ní měla averzi, pak jsem jednoho dne našla tílko, který bych na sebe dřív nevzala ani omylem - tmavě modrý, s myším nádechem a lehce sportovního střihu.... Moje nejoblíbenější!:) Mám pocit, že skvěle podtrhuje tu hennovou červeno/hnědo něco, co mám na vlasech.
Má jediný problém - šili ho, nejspíš, děti z Bangladéše a není střiženo po pletenině, takže se boční švy točí kolem těla jeden dopředu a jeden dozadu:)