Jdi na obsah Jdi na menu

Skvěle padnoucí podprsenka aneb věc, která nás zkrášlí a pozvedne naši sebedůvěru

21. 6. 2010

Není obchod jako obchod - není prodavačka jako prodavačka. Nevím jak vy, ale já si pod slovem "prodavačka" představím neochotnou slečnu/paní, která kolikrát ani neví ve kterém regálu poptávané zboží dohledat , či zda-li by ho v obchodě vůbec objevila.

Tak to ne. Přináším Vám první rozhovor v dějinách těchto stránek. Ptala jsem se LUCIE BOZDĚCHOVÉ, specialistky přes spodní prádlo. Tato mladá žena pracuje jako prodavačka - konzultantka firmy BRA EXPERT v Praze, která se zabývá dovozem britských značek spodního prádla (Freya, Fauve, Fantasie, Elomi) a krom jejich prodeje poskytuje i poradenstvív oblasti správného výběru spodního prádla. Samozřejmostí této firmy je profesionální proškolený personál, který ví, že každá žena může být krásná, sebevědomá a jedinečná.

 

 

Na úvod nám Lucie nastínila svůj pohled na problematiku výběru spodního prádla:

Osobně považuju za vhodné cokoliv co je hezké, v čem si připadám žensky a sebevědomě. Dávám přednost tomu, když mám na sobě celou soupravičku a když prádlo podtrhuje moji osobnost a je jejím doplňkem. Prádlo by VŽDY mělo být doplňkem krásy své nositelky, nikoliv naopak. Vím, že nalezení správné velikosti i stylu může být občas dřina, ale rozhodně to stojí za to! Pravdou totiž je, že ať je žena oblečena sebelíp, tak pokud nemá prsa tam, kde mají být, vždy bude vypadat o tři třídy hůř. Mnoho žen si neuvědomuje, že správná pozice prsou jim správně vyrýsuje pas a opticky je zeštíhlí. Správná podprsenka skutečně bezbolestně zmůže to, co liposukce a silikonové implantáty - navíc s vlastním materiálem.

  

 

Četla jsem alarmující informaci, že 80% žen nosí špatně padnoucí podprsenku. Můžeš nám ze svých zkušeností zkusit "upřesnit" tento alarmující údaj?

Je to pravda, samy se o tom přesvědčujeme s příchodem téměř každé nové zákaznice. Některé přicházejí po přečtení článků, jiné náš obchod objevily naprostou náhodou. Z hlavy si vzpomenu snad jen na dvě nové zákaznice, které skutečně věděly, co chtějí. Na vině však ani tolik nejsou zákaznice samotné, jako některé obchody se spodním prádlem, na které běžně narazíte a které se tváří jako specializované prodejny. V jejich nabídce se však nacházejí obvody 70-90 a košíčky A-D. Při dotazu na obvod 60 či košíček velikosti G na vás prodavačky koukají, jako byste spadly z jahody na znak a téměř určitě se vám pokusí vnutit 80C se slovy, že „Géčka určitě nemáte a tohle vám musí stačit“. Paradoxně 60G a 80C mají košíček velmi podobný, jen rozdíl ve váze nositelek těchto dvou podprsenek je asi tak 30 kilogramů. To už se ale obvykle ve většině prodejen nedozvíte.

 

Pokud chcete skutečně zjistit svoji správnou velikost a pak ji i sehnat, dost možná budete muset překousnout zhnusené a pohrdavé pohledy typu „a co byste asi tak do těch géček chtěla dát“, poznámky typu, že „tak velký prsa teda fakt nemáte“ a podobně. Základ úspěšného lovu je nebát se písmenek. Sice po internetu koluje spousta hloupých vtipů jako „E=extrémní, F=fuj to sem se lek, H=hnus“, ale to přeci vyrovnanou ženu nemůže rozhodit. Důležité je mít na paměti, že prsa jsou pořád stejná, písmenko je jen prostředek, jak jim pomoci vypadat ještě lépe.

 

 

V čem spočívají nejčastější chyby v padnutí podprsenky? Jak tedy vypadá podprsenka, která perfektně sedí?

Naprosto zásadním problémem českých žen je to, že mají tendenci si přidávat kilogramy a tvrdit, že mají malá prsa. Proto si pořizují podprsenky s příliš velkým obvodem. Bojí se, že když si pořídí menší, bude je prádlo škrtit a polezou jim z něj špíčky na zádech. Pravdou však je, že špíčky se tvoří i v případě volnějšího obvodu, protože ten se posouvá někam kde být nemá.

Další věcí, kterou si mnoho žen neuvědomuje, je fakt, že když se zvětší košíček, tak část prsa, jež byla doslova utiskována obvodem, se konečně dostane tam, kde má být - do košíčku. Když prudce zvedneme ruce, prsa by neměla spodem z košíčku utéci, stejně tak by se neměl hýbat obvod. Když se nám někdo druhý pokusí v této pozici paží odtáhnout podprsenku ve středu hrudníku (na hrudní kosti) od těla, neměl by toho vůbec být schopen, na zádech by nám pod zapínání zase neměl být schopen dát více než 3 prsty.

 

Dalším velkým problémem je malý košíček. Košíček by měl být natolik velký, aby kostice celou svou plochou přiléhala na hrudník a lemovala prso (přesně v té „rýze“ pod prsem, ne níže). Správně by měla končit až na úrovni podpažní jamky, ne na přední straně hrudníku. Košíček pak má správně uložit prso, nikoliv pouze zakrýt bradavku. Co je extrémně důležité, kostice v žádném případě nesmí dloubat do měkké části prsu!

 

 

Mohla bys pohovořit o jednotlivých střizích a uvést pro jaké typy ňader jsou vhodné?

 

Co se týče střihů, rozlišujeme dva základní typy - a to plunge a balcony.

 

Plunge má uprostřed hrudníku snížené kostice, takže je zejména vhodná pro použití do výstřihů a pro ženy, které mají prsa velice blízko u sebe, takže z vysokých kostic mívají oděrky. Balcony pak je uzavřenější a má kostice uprostřed hrudníku vyšší. Celkový tvar jejího vrchního okraje je vodorovnější. Tento typ je obvykle vhodnější pro velká prsa. Střih lze doplnit ještě proužkem látky na straně košíčku, který napomáhá tomu, aby prsa byla blíže u sebe. O takovém střihu pak říkáme, že má postranní oporu. Oba tyto typy (balcony i plunge) pak mohou existovat v nevyztužené, částečně vyztužené i vyztužené podobě.

 

Samostatnou kategorii tvoří podprsenky s půlkošíčky. Půlkošíček rozhodně neznamená, že by zakrýval pouze polovinu. Jeho vrchní okraj je však o něco níže, a tak je vhodný i do hlubších širokých výstřihů. Taková podprsenka obvykle bývá vyztužená a je vhodná zejména pro pevnější poprsí. Všechny výše zmíněné podprsenky obvykle mívají kostice, konstrukce střihu podprsenek bez kostic bývá trochu odlišná, aby bylo možné zajistit optimální oporu.

 

Další samostatnou kapitolou jsou sportovní podprsenky, těch existuje nespočet druhů, s kosticemi i bez kostic, podle požadovaného typu zátěže. V nabídce pro větší prsa je na trhu hodně zmenšovacích podprsenek. Ty ovšem důrazně nedoporučuji, neboť mají jediný efekt - prso zdeformují a mohou být příčinou zdravotních komplikací.

 

 

 

Nakousla jsi téma výztuží. Jaké typy jsou na trhu?

 

Co se týče výztuží, jsem poněkud skeptická vůči nabídce většiny „masových“ obchodů. Nejčastějším typem výztuže je kostice a tvarovaný molitanový košíček (v anglické terminologii jako moulded cup). Zatímco kostice bych doporučila převážné většině žen, tvarovaný košíček padne jen málokteré. Většinou dochází k tomu, že prso spíše zdeformuje než vytvaruje. Dále se můžeme setkat s vypodloženými košíčky (v angličtině padded cup). Taková varianta je již mnohem univerzálnější. Velmi často se s tímto způsobem vyztužení setkáváme u půlkošíčků, z našich značek jich má hodně značka Fauve. V praxi jde o to, že je košíček jen zpevněný, aby lépe držel tvar a vytvaroval dekolt. Některé podprsenky pak mají podobným způsobem vyztuženou jen spodní část košíčku. To je zejména vhodné pro zralejší prsa, která potřebují dobrou oporu zespodu, aby nebyla povislá, ale z vrchu nejsou už tak pevná, aby vyplnila tvarovaný košíček.

 

 

 

Podle čeho si tedy zvolíme konkrétní výztuž? 

 

Stejně jako u většiny jiných oděvů, tak i u podprsenek platí, že ne vše je vhodné pro každého. Jak už jsem zmínila u typů výztuží, platí to i o nich. Jestliže má žena prsa pevná, pravděpodobně jí padne cokoliv, nebo alespoň téměř cokoliv. Pokud už však prsa nemají ideální tvar, je třeba popřemýšlet, jaký typ zvolit.

 

V případě velmi povislých prsou, stejně jako velkého rozdílu ve velikosti u povislých prsou (každé ňadro je jinak velké), odvede nejlepší službu zcela nevyztužený košíček z pevného materiálu. Pevný tvarovaný košíček zase bude správnou volbou v případě, že chceme schovat velký rozdíl ve velikosti prsou, která jsou ještě pevná. Částečně vyztužené košíčky pak padnou téměř všem typům prsů. Vypodložené půlkošíčky jsou vhodné, pokud chceme prsa pozvednout bez zbytečného použití tzv. „push-upky“. Pohodlí je samozřejmě také velmi důležité. Mnohé ženy, zejména ty s plnějším poprsím, vyztužené podprsenky nechtějí, aby jejich prsa nepůsobila ještě větší. Jiné zase výztuži dávají přednost, protože v případě tvarovaných košíčků jde o prádlo vhodné i pod velmi přiléhavá trika, kdy ženy ocení především bezešvé košíčky, které jsou zcela hladké a téměř neviditelné. U alespoň lehce vyztužených podprsenek se pak žena nemusí bát, že by přiznala bradavky (i když to se neděje ani u většiny nevyztužených, pokud jsou správně ušity).

 

 

Jak si vybereme podprsenku pro konkrétní příležitost? Záleží např. na materiálu?

 

Samozřejmě i příležitost, pro kterou prádlo volíme, hraje svoji roli při jeho výběru. Na běžné nošení ženy stále preferují co nejjednodušší prádlo, ačkoliv v poslední době tento trend už začíná pomalu ustupovat a ženy se nebojí ani jemných krajek či výšivek.

 

Pro zvláštní příležitosti, jako jsou např. svatby, je dvojnásobně důležité, aby se žena cítila sebevědomě, a právě výběr prádla jí v tom může hodně pomoci. Jiné prádlo volíme i do různých výstřihů. Zatímco do véčkového či kulatého výstřihu bude ideální typ plunge s nízkými kosticemi či vyztužený půlkošíček, pro lodičkové či hranaté výstřihy si můžeme dovolit i tzv. balkónovku (balcony bra), jež má ve středu kostice vyšší.

 

Na večer čím dál více žen volí prádlo extravagantnější a více zdobené. Důležité je volit prádlo tak, aby bylo buď neviditelné, nebo oděv vhodně doplňovalo. Současné trendy nevelí za každou cenu podprsenku schovávat, ozdobná krajka na kraji košíčku mlže vhodně doplnit dekolt, efektní zdobení může vkusně doplnit lehkou šifonovou halenku, možnosti jsou nekonečné. Materiál paradoxně v tomto případě nehraje až takovou roli. Vždy je totiž vhodné volit materiály lehčí, ale pevné, které poskytují prsům dostatečnou oporu, ale zároveň nechávají pokožku dýchat. Proto zákaznicím doporučuji na léto spíše nevyztužené podprsenky, zatímco na ostatní roční období jsou vhodné i vyztužené kousky.

 

Ať už však zvolíme prádlo jakékoliv, důležité je, aby podtrhlo naši osobnost a dovolilo nám se cítit dobře. Osobně jsem pak narazila na to, že když mě třeba čeká těžký den, cítím se lépe, pokud mám na sobě soupravu, než když mám každý kus spodního prádla jiný. A u prádla, jež míníme nosit hlavně do ložnice, už platí jen a jen naše pravidla :).

 

 

Moc dobře vím, že zavrhuješ podprsenky typu push-up, které se staly velkou módou. Můžeš tento typ charakterizovat a popsat v čem je problém?

 

Podprsenky typu push-up mají zásadních problémů hned několik. Obvykle si podprsenky tohoto typu kupují ženy, kterým by stejnou nebo lepší službu udělala správně padnoucí obyčejná podprsenka, neboť prsa ve skutečnosti mají, jen neznají jejich správnou velikost. Není ojedinělé, že přicházejí k nám do obchodu ženy s push-upkou ve velikosti 75B a odchází s mnohem více pozvednutým dekoltem ve velikosti 65F. Zásadním problémem push-upek tedy bývá velikost. Druhým největším problémem, který se může zdát zcela malicherný, avšak v dlouhodobém horizontu poměrně znepokojivý, je fakt, že prsa jsou push-upkou držena v nepřirozené pozici a vycpávky obvykle tlačí na jediný pevný vaz, který drží tvar poprsí. Tím se i menší poprsí může velmi snadno vytahat a místo sexy dmoucích ňader nám na hrudníku zbudou dvě vytahané ponožky.

 

 

Díky Tvému klubu na diskuzním serveru Nyx.cz začíná vznikat obecné povědomí o možných zdravotních rizicích vyvolaných nepřiměřenou velikostí. O jaká rizika se jedná?

 

Díky bohu se osvěta nešíří jen díky mému klubu, na ženy se začíná valit lavina informací i z běžných médiích. Ale teď k tvému dotazu. Rizika jsou různá. Na první pohled nejnápadnější jsou kožní problémy. Jde o otlaky, kdy ramínka nesou celou váhu prsou, zapaření mezi prsy uprostřed hrudníku, oděrky od konců kostic, které nesedí tak, jak mají. Poslední případ je zvláště nebezpečný, neboť takto uvnitř prsu mohou vznikat bulky. Ty jsou pak častou příčinou rakoviny prsu. Dalšími závažnými problémy, které si ženy s podprsenkou nespojují, jsou bolesti zad, ramen a šíje či časté migrény a bolesti hlavy od krční páteře. To vše je způsobeno špatným postojem, za který může v mnoha případech právě špatná podprsenka.

 

V extrémních případech může špatná podprsenka způsobovat až infarktové pocity a pícháním na prsou zapříčiněné neúměrným tlakem bortícího se hrudního koše. Tímto jsem si sama prošla a nic příjemného to opravdu nebylo. Po změně velikosti na moji aktuální (což znamenalo posun z 80D na 70H) problémy zcela odezněly. V neposlední řadě pak může špatně zvolené prádlo stát za problémy psychického rázu. Mnoho dívek a žen například kvůli svému poprsí trpí komplexy a přitom je velice jednoduché správným prádlem pozvednout nejen prsa, ale i sebevědomí. Už mnohokrát jsem z kabinky slyšela po oblečení správné podprsenky výkřik „Mám prsa!“. Ani jedna z žen přitom malá prsa skutečně neměla.

 

 

Můžeš nám doporučit jednotlivé výrobce a obchody, které navštívit?

 

Z vlastní zkušenosti říkám, že podprsenka je něco, do čeho se skutečně vyplatí investovat. S klidným svědomím mohu doporučit všechny značky, jež dováží naše firma a se kterými tudíž mám bezprostřední zkušenost „na vlastní kůži“, tedy Freyu, Fauve, Fatasii a Elomi. Sama už jiné prádlo nenosím (a od zjištění správné velikosti jsem ani nenosila, protože jsem zatím s žádným nebyla tak spokojená). Úzce pak spolupracujeme s prodejnami Chilli&Choco, které nabízejí ještě další značky, např. Siélei či Lormar. Některé „obdařenější“ ženy si chválí např. značku Curvy Kate či Panache, se kterou ovšem nemám příliš dobrou osobní zkušenost. Luxusní francouzské prádlo je pak k dostání např. v buticích Le Chaton paní Heleny Konarovské, nicméně tam je nutné počítat s poněkud vyššími cenami. Velkou nabídku velikostí míval např. i Marks&Spencer, ale poslední dobou se velmi zhoršil a i kvalita v tomto případě bohužel odpovídá ceně. Důležitější než samotné prádlo však je kvalitní personál, který ví, jak poradit a nesnaží se jen za každou cenu prodat. Na takovou prodavačku kolikrát můžete natrefit v zastrčeném krámku v Horní Dolní a poradí vám lépe než většina rádoby „odbornic-prodavaček“.

 

 

 

S kolika penězi musím počítat, když si chci vybrat opravdu vhodnou podprsenku?

Myšlení žen v tomto směru je hodně ovlivněno masovými řetězci typu H&M či NewYorker, kde seženou podprsenku za 200Kč. Sehnat však kvalitní prádlo za takovou cenu je prakticky nemožné. V první řadě je nutné si uvědomit, že výrobci kvalitního prádla stále tráví mnoho času výzkumem, co všechno by se ještě dalo vylepšit po stránce estetické, funkční i zdravotní. To stojí peníze. Kvalitní materiály i samotná výroba stojí peníze. Doprava do obchodů, školení personálu, pronájem a provoz obchodů, to vše stojí peníze, které se do ceny podprsenky promítnou.

 

Dobrý prodejce se širokou nabídkou velikostí pak musí počítat i s tím, že se část vůbec neprodá. To je jeden z důvodů, proč je rozsah velikostí v běžných obchodech tak malý. Obvykle mají obchody skladem maximálně cca 20-30 velikostí, reálná nabídka by však měla čítat kolem 70 až 100 kombinací košíčků a obvodů. Kvalitní prádlo se tak pohybuje spíše v řádech tisícikorun. Konkrétně u nás v BRA EXPERTu se ceny pohybují od 1000,- u obyčejnějších modelů, do 2000,- u nejluxusnější kolekce, ve většině jiných specializovaných prodejen však nejsou výjimkou ani ceny vyšší. Chceme-li přemýšlet o etice, musíme si uvědomit to, že podprsenku za 1500,- obvykle vyrábí kvalifikovaná pracovní síla v odpovídajících podmínkách, zatimco tu např. z Newyorkeru za 200,- šije thajské dítě za dolar na den.


...a já zatím děkuji Lucce za vyčerpávající informace. Nyní se můžeme těšit na druhou část tohoto rozhovoru. Namátkou vyberu v e-shopech fotografie modelek, Lucie nám k obrázkům přidá odbornou kritiku - díky tomu si budeme moci uvědomit, o čem všem je zde vlastně řeč:)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

velikost

(diana, 27. 8. 2014 1:24)

Chci se zeptat pod prsi mam 72 cm a pres mam 86 jakou spravnou velikost bych mela nosit
dekuji :)

Malý obvod - větší prsa

(Kamča, 24. 11. 2012 19:21)

Dobrý den,

chci se zeptat, zda je nějaká možnost i pro mne. Mám obvod pod ňadry 60cm a prsa 86. Všude jen vídám 75B, moožná někde 70B. Jednou jsem měla možnost zkusit si 65B, ale to bylo stále volné. (E-mail: Kamca-g@seznam.cz)

Děkuji. :)

internetove stranky?

(Amy, 18. 11. 2010 18:16)

Chci se zeptat ma Bra expert nejake internetove stranky? (napr. by me zajimalo kde vsude maji pobocky)

Re: internetove stranky?

(Lucie B., 29. 11. 2010 3:38)

http://www.braexpert.cz ... Bra expert je jen jeden, úzce spolupracuje s prodejnami Chilli & Choco, u ostatních prodejen odebírajících toto zboží už nelze stoprocentně zaručit objem nabídky ani kvalifikovanost personálu

A co méně obdařené?

(Kerstin, 3. 9. 2010 0:31)

Napadlo vás taky věnovat pouhou jednu větu "méně obdřeným"? V celém tomto článku jsem našla jen zmínku, že v obchodě objevily, že mají prsa. To je sice velice hezké, ale můžete mi říct, co mám udělat s obvodem (přes holá prsa) 78 a pod nimi 70 cm, abych ty prsa taky našla?

Re: A co méně obdařené?

(Lucie B., 3. 9. 2010 16:40)

zkusit místo (předpokládám, že to dosti pravděpodobně nosíte) 70A třeba 60D

skvělý video

(Anique, 15. 7. 2010 12:12)

http://www.bravissimo.com/perfectfit/getting-the-perfect-fit/video-full.aspx

Tohle pochopí i člověk, kterej neumí jazyky... Je to asi nejlepší video, co jsem na netu potkala.

(Tento odkaz i odkaz na kalkulátor jsem ukradla na Nyxu ze záhlaví a nástěnky diskuze Vše o podprsenkách.)

"obdařenější"

(Dahllie, 7. 7. 2010 22:37)

Do BraExpertu se chystám. Je to tady v Čechách moje poslední šance. A to si se svými 80I-J nepříjdu nijak výjimečná, jen pak slyším, že mi přece musí bohatě stačit téměř stovkový obvod s déčkovými košíčky za pár šupů u Vietnamů...
a do běžných prodejen prádla už ani nechodím, když se zeptám na íčka, tak na mě z 99% koukají jako že si z nich dělám šprťouchlata. :-(

Re: "obdařenější"

(Lucie B., 14. 7. 2010 17:49)

Tak to by zrovna neměl být problém :)

Re: "obdařenější"

(Anique, 15. 7. 2010 12:08)

Těším se až přijdu do normálních obchodů a budu se svou konfekční 38 požadovat košíček H, nebo co mi to vypadlo z kalkulátoru:)

BTW, je to moc užitečný odkaz: http://www.atlastravel.nazwa.pl/mariska/

komentář

(AKI, 22. 6. 2010 9:31)

no když já nevím,vony ty kozénky sou asi nejlepčí bez kozénky:-)
Alwe teda špatně padnoucí podprdou se dá leccos napáchat..

Re: komentář

(Anique, 15. 7. 2010 12:02)

Jestli chceš vidět, jak to vypadá bez kozénky, tak si vygoogli fotky žen domorodých a civilizací neposkvrněných. To je dýlka, co?:) Bylo období, kdy jsem podprsenky proklínala a myslela jsem si, že je to jen další módní nesmysl. Ono je to bohužel tak, že většinou úžasnejch podprsenek co jsou na trhu, si můžeme prsa zničit, můžou nás z toho bolet záda atd., pak chodíme a jsme na vás, na chlapi hnusný, protože nás něco pořád neustále škrtí a převažuje. Myslím, že je dobrý vědět, že podprsenka má plnit různé funkce, aby mělo smysl si ji koupit a následně nosit.

Já to tušila

(Ani, 2. 7. 2010 16:37)

Dík za ten rozhovor, Anique, mám pocit, že aspoň někdo tohle chápe a hned jdu pohledat výše zmíněné značky prádla...minule jsem sháněla prádlo v "běžným krámě" a pani na mě koukla a říkala, no, vy máte tak maximálně Déčka, načež jsem si jí pro radost zkusila, co mi podala a když viděla, že mám fakt 75H, asi se troch uzapotila :-D snad ezjistim, že je to ještě horší :-D Jinak pěkně jsi to tu dala do pucu, chválim:-)